В новата ни поредица от интервюта ви запознаваме с наши читатели, живеещи или пребивавали в чужбина и запознати с местните условия за спорт и целесъобразен начин на живот. Ще ви запознаем с Цветелина от BB-Team обществото, която ще ни разкаже повече за Холандия.
Какво ви отведе в чужбина?
Съпругът ми е чужденец. Много се чудехме къде да живеем - в България или в Холандия, но решихме, че по-голяма възможност за адаптация и реализация имам аз и затова заминах.
От колко време сте там и лесно ли се адаптирахте?
Тук съм от 1994 година и, честно казано, все още се адаптирам към начина на комуникация, живот, и най-вече към лошото време.
Спортувахте ли преди това, какво?
Тогава почти не спортувах, освен от време на време тичане в парка и разходки из горите и планините при възможност, но определено спортът не беше мой приоритет. От пет години се занимавам със спорт 4 пъти седмично, макар и само като хоби, а не професионално.
Бързо ли свикнахте към условията за спорт там?
Да, бързо свикнах, може би и защото центърът, където спортувам, не е голям и се чувствам добре.
Спортува ли активно местното население? Какви условия има?
Да, като цяло холандците спортуват, движат се (особено на велосипеди), организират се често спортни събития като маратона в Ротердам например, но определено се отделя и много време в училище за спорт (3 пъти в седмицата в основните училища по час, където запознават децата с различните видове спорт, за да могат да направят избора си какво да спортуват), дипломата за плуване е задължителна преди 7-та година (часовете по плуване са 1 път в седмицата по час в продължение на почти една година), а освен това повечето деца практикуват 2-3 пъти в седмицата някакъв спорт (най-вече футбол).
Условията са чудесни, благодарение на много спонсори и на самата политика на районите (общините) да стимулират спорта, но повечето фитнес центрове и зали са частни. Те са подложени на голяма конкуренция, холандците са много капризни на тема хигиена, условия, цени и услуги и винаги търсят най-доброто.
Обръща ли се внимание на здравословното хранене от страна на жителите? А на държавата?
Да, определено хората имат култура на хранене, не че не ходят по junk food заведенията, но се опитват винаги да консумират зеленчуци, месо, паста, т.е. да има поне 3 неща в чинията, както и плодове (по 2) на ден между храненията.
Държавата също е активна, мога да дам пример с това, че има програма за училищата: в определени периоди се раздават плодове на учениците, в училищата няма автомати за вафли и шоколади и газирани напитки, няма и столова, просто всеки си приготвя сандвичи в кутия и си ги носи. По телевизията няма реклами на цигари, медикаменти, напитки (напоследък дори и Heinеken я няма).
Да направим месечен план - колко струва и какво време отнема да спортуваме активно и да се храним добре в (дадената страна)?
На този въпрос отговарям според себе си: моят абонамент за фитнес центъра (средно голям) струва 35 евро на месец, без ограничение мога да ползвам както фитнес залата, така и предлаганите групови тренировки (bodypump, bodyshake, bodycomat, bodyshape, steps, body&mind bodyjam) и сауна.
Изготвя ми се индивидуална cxема, по която тренирам, в зависимост от целите в момента, и която се сменя на определени периоди (обикновено през 6-8 седмици, но пак зависи дали е ваканция и разни други фактори). Спортувам 4 пъти в седмицата, като сменям начина на тренировки: кардио, група, фитнес.
Относно храненето: честно казано, не мисля, че има разлика в цената според това дали е здравословна или не. Вкъщи се стремим да се храним здравословно и най-вече разнообразно. Почти не излизаме по ресторанти, защото са скъпи, а в евтините не знаеш какво и как ти го приготвят. Напоследък много се посещават суши ресторантите.
Какво ви направи най-голямо впечатление?
Най-голямо впечатление ми направиха залите за спортуване - просторни, приятна обстановка с цел спорт, но и релaкс след това, (сауна, басейн) и акцентът не е само към физическата част, цели се баланс между духа и тялото (часове под формата на Body Balance, пилатес, йoгa).
Отделно от темата, холандците са много толерантен народ. Те уважават всеки начин на живот, бил той здравословен или не. Принципът е: всеки знае най-добре за себе си. Не се натискат да дават съвети, ако не ги питаш, но ако попиташ, ти се дава страшно много информация, която дори те обърква.
Прочетете и тези полезни материали:› По пътя от любител към състезател
› Българи в чужбина: Стоян Гълъбов
› Интервю с Александър Петров
› Интервю с Йордан Христов (KETLOT)
› Интервю с Веселин Дойчев
› Интервю с Тедо "Себастиан" Димитров