Знаем, че отдавна го очаквате с интерес, затова, дами и господа, представяме на вашето внимание още едно интервю от нашата редовна поредица. На нашите и вашите въпроси отговаря Полина Евстатиева, по-известна в нашия форум като Инис.
Представи се на читателите?
Привет на читателите на BB-Team! Казвам се Полина Евстатиева, на 31 години, от ученичка живея в София, но съм родена в Бургас.
Как откри тренировките с тежести и какво те накара да се влюбиш в тях и да започнеш да тренираш?
Поводът да вляза в залата беше съвсем тривиален - исках да сваля няколко килограма и освен това реших, че трябва да противодействам на времето. Бях на 26-27.
Новото ми амплоа много ми хареса, макар че отначало допуснах всички възможни грешки на начинаещите. Трябваше ми повече от година, за да започна наистина да се занимавам с тежести.
За късмет се "запознах" с BB-Team, който се превърна в отправна точка за моите тренировки.
С какво се занимаваш (професия) и как съчетаваш спорта с ежедневието си?
В момента работя във външнотърговска фирма-доставчик на легирана стомана. Тренирам сутрин от 7,00-7,30 ч., често закъснявам леко за работа.
Но се радвам на изключително разбиране от страна на колеги и шефове.
Как се вписват семейството и личният живот в динамичния спортен график?
Не се вписват, те са една по-важна част в живота ми. Няма да е преувеличено, ако кажа, че подкрепата от страна на най-близките ми хора е 100 процента.
Какви са ти целите и какво си постигнала досега?
Силов трибой тренирам сравнително отскоро - от началото на тази година. Състезавам се за "Картел спорт".
Като състезател по силов трибой целите ми за един бъдещ период са най-високите възможни - европейска и световна титла.
Към настоящия момент съм републикански шампион в моята категория до 72 кг и шампион на шампионите при жените за 2011 г.
Имам и три рекорда на лег, тяга и трибой в категорията ми. Най-големият ми успех е 200 кг на тяга, а е голям успех, понеже е сред добрите резултати на световно ниво.
Сподели накратко какви са тренировъчните и хранителните ти принципи?
Накратко казано, тренирам тежко - около 90% RM, нискообемно, с големи почивки. Не пропускам тренировка пет пъти седмично.
Тренирам толкова тежко, колкото ми позволява моментното състояние.
По отношение на храненето - старая се да си осигурявам достатъчно протеин и да се храня редовно.
Предпочитам да хапна нещо не дотам здравословно, но да не пропускам хранене.
Използваш ли добавки? Какво мислиш за спортните храни и добавки?
Използвам, да. Най-широко разпространените - креатин, аминокиселини, протеин, витамини, рибено масло, а също и глюкозамин, калий и магнезий.
Не се усещат по време на приема им, но липсата им се усеща осезаемо, най-вече в посока възстановяване. Не са задължителни, когато целта е просто добра кондиция и тонус.
Но с увеличаване на стажа, седмичния брой тренировки, работните килограми и особено когато се преследват по-високи постижения и т.н. добавките подпомагат постигането на целите ни.
Едно трябва да е ясно – те не могат да компенсират пропуските в хранителния и тренировъчния ни режим или липсата на достатъчно почивка.
За прохождащите в залата са подходящи витамини и рибено масло за начало, с презумпцията за добър хранителен режим.
Какво мислиш за забранените медикаменти в спорта?
Поради факта, че говорим за забранени медикаменти, то аз мисля, че трябва да си останат такива. Най-малкото защото поне отчасти се ограничава неправилната и безпредметната им употреба от трениращите, която може да има негативни последствия за здравето им.
Абсолютно против съм използването на забранени медикаменти, в частност стероиди. В тези случаи целта не оправдава средствата, само руши здравето.
Особено внимание следва да се обръща на превенцията при употребата им от подрастващи, които не правят информиран избор, а подражават на по-големите, мускулести мъже във фитнес залите или на любимите си културисти/тежкоатлети.
Била съм свидетел на любопитството на младежите, когато подслушват разговори за стероиди във фитнеса, но в тях нищо не се споменава за обратната страна на медала.
И липсата на познания и критично мислене, желанието за бързи резултати и внушителна обиколка на мишницата ги прави абонати на субстанции със съмнителен произход, които са в състояние да увредят здравето необратимо.
Някак встрани остава най-важният факт, а именно: без добър хранителен режим, без усилени и редовни тренировки и без достатъчно почивка никакъв препарат не е в състояние да ни доведе до желаните резултати.
Опиши накратко един свой ден?
Ето един тренировъчен ден:
Ставам в 5,30 ч., към 7,00-7,15 часа съм в залата, изпивам едно кафе, тренирам до към 10,00 ч., след това отивам на работа.
Към 18,00-19,00 ч. обикновено си тръгвам. Ако нямам някакъв ангажимент, с удоволствие се прибирам вкъщи, готвя/вечерям/домакинствам и към 24,00 ч. си лягам. Понякога малко по-рано.
Коя е мускулната група (ако има такава), която генетично не ти е заложено да върви?
Не съм установила да има такава, но аз не съм и търсила дефиниция. Преди да започна да тренирам силов трибой си мислех, че глутеусите са ми изоставаща мускулна група, но се убедих, че не е вярно.
Занимавала ли си се с друг вид спорт, преди да влезеш в залата? Какво би искала да опиташ?
Занимавала съм се известно време с бокс и тренирах много сериозно, това е любимият ми спорт (освен трибоя).
Последните 7-8 години се занимавам с народни танци и играя в любителски ансамбъл. Всъщност точно в момента не ходя на репетиции и участия.
Бих искала да опитам скално катерене, струва ми се, че ще е голямо предизвикателство.
Как би подредила следните думи и какво означават те за теб: сила, визия, дух, здраве, победа, цели, почивка?
Здраве, дух, сила, цели, победа, почивка, визия.
За съжаление оценяваме здравето като първостепенен наш приоритет едва когато го изгубим. Би трябвало да сме по-отговорни към себе си.
Духът концентрира в себе си морално-волевите качества на всеки от нас и отразява отношението ни към настъпващите събития.
Силата (в преносен смисъл) резултира пряко от взаимодействието дух-околна среда.
Целите, които си поставяме, обикновено отразяват съвсем точно етапа на личностното ни израстване, а търсеният краен резултат е именно победа.
Най-трудно, но и най-стойностно е да победим себе си. Така се достига до нов, качествен етап в развитието ни.
Почивката е жизнено необходима - както за тялото, така и за психиката. Често обаче я пренебрегваме и вследствие на това сами се обричаме на проблеми.
Визията пък е от значение само когато се разглежда в контекста на здравето като първостепенна ценност.
Занимаваш се със спорт, който често е квалифициран като "неподходящ за жени" - как възприемаш упреците към теб в това отношение, как се справяш с тях, как ти се отразява неразбирането и негативното мнение към това, което обичаш да правиш?
Преди време имах като че ли проблем с упреците и подмятанията, но тогава не бях толкова уверена в себе си и те успяваха да ме засегнат.
От момента, в който разбрах как искам да тренирам и как да ставам все по-добра в това, а най-вече откакто открих колко позитивизъм и самочувствие ми носят тренировките, само се забавлявам с този тип изказвания.
Когато упреците са добронамерени, просто се усмихвам и свивам рамене. Понякога дори се съгласявам добродушно с тях, нямам желание да убеждавам никого в нищо.
Всеки сам стига до собствената си истина.
Ти си много критична към себе си - винаги искаш още и още, и винаги смяташ, че може още и още. Няколко думи за момент, свързан със спорта, в който си била истински, напълно, цялостно удовлетворена от себе си? А момент, несвързан със спорта?
И в спорта, и в живота постъпвам по един и същи начин - винаги мисля, че съм могла и повече.
В този смисъл не съм била цялостно удовлетворена, а и не искам да бъда. Това ще ме спре да се развивам.
Дори когато на последното състезание дръпнах 200 кг на тяга, веднага си помислих, че съм могла да опитам и 205.
А момент, в който си била тотално разочарована от себе си и постиженията си? Как се справяш с разочарованията си в спортно отношение?
Не съм била разочарована от себе си. Познавам се добре и съм наясно с особеностите на характера си, това ме предпазва от разочарования.
Най-вече се опитвам да подобрявам отношението си и към себе си, и към околните, и да не придавам сериозно значение на временни състояния на тялото и духа.
Всичко тече, всичко се променя, ние също, а фокусирането над маловажни неща ни ограбва емоционално.
По отношение на спорта - разочарованието ми при неуспешен опит много ми личи. Понякога се ядосвам много на себе си и ми трябват 2-3 минути, докато се успокоя.
Зная, че това е недостатък и се опитвам да се контролирам, но не винаги се получава.
Как си повдигаш духа и какво те амбицира?
Аз ценя времето и труда си. Когато се занимавам с нещо, се старая да създам всички предпоставки резултатът да е максимално висок.
Това е достатъчно да ме държи в кондиция и винаги да давам всичко от себе си, до последния момент.
Докъде си готова да стигнеш в силовия трибой - смяташ ли, че е дошло време за международна изява?
Да, смятам. Ако, живот и здраве, тренировките и формата ми позволяват.
Нашият спорт (като всеки професионален спорт) е високорисков, така че мога само да се надявам, че всичко ще е наред и ще дам един хубав резултат на международно състезание.
Има ли нещо, което си жертвала заради силовата си подготовка? Какво си готова да жертваш - визия, здраве?
Не съм готова да жертвам нищо, но състезателните спортове взимат и от здравето, и от визията. Трябва да си готов да направиш някакъв компромис.
Иначе през цялото време съм се старала да си осигуря добро възстановяване между тренировките, доколкото това е възможно за работещ човек.
Понякога е трудно, но крайният резултат определено си заслужава.
Как релаксираш? Намираш ли време само за себе си?
Релаксирам с книга в ръка и кафе. Успявам да открадна и малко време за себе си - аз съм много упорита, когато искам нещо и обикновено си планирам нещата добре.
Какво според теб е бъдещето на силовите спортове в България? Могат ли да наберат популярност?
В частност бих говорила само за силовия трибой, понеже върху него имам някакъв поглед.
Мисля, че поне безекипировъчните турнири определено имат всички шансове да се популяризират и съм убедена, че все повече жени ще се включват. Има обаче още време дотогава.
Оптимист съм по отношение развитието на силовия трибой у нас и по-конкретно по отношение на женското присъствие в него.
За съжаление в обществото ни все още се ширят архаични и паразитни нагласи по отношение на жените и тяхната визия, които от своя страна силно влияят върху начина, по който те (жените) възприемат себе си.
Широко разпространено е схващането, че жените трябва да са призракоподобни бледи същества, които могат в най-добрия случай да носят дамската си чанта.
Това, разбира се, се отразява на броя желаещи да тренират силов спорт момичета.
Забелязвам с неудоволствие, че подобна нагласа съществува дори във фитнес средите.
Но и все повече са момичетата, които не желаят да робуват на стереотипи и искат да са здрави, силни, да се харесват на първо място на себе си и проявяват активност по отношение на собственото "аз".
Именно тях ще видим на подиума в близко бъдеще и тях виждаме във фитнес залата да тренират с респектиращи тежести.
Смяташ ли, че практикуването на силови спортове се отразява добре на женската фигура и психика?
Категорично да. Силовите спортове придават излъчване на здраве и сила, фигурата се развива хармонично.
Освен това високите изисквания към себе си в спортно отношение, резултатите и успехите в спорта са една чудесна основа за повишаване на психическата устойчивост и контрол над емоциите.
Борбата със себе си и щангата във всяка тренировка ни прави по-силни и физически, и психически. А жените определено имат нужда от това.
Разбира се, силовите спортове не са панацея.
Смяташ ли, че представянето на високо ниво при жените е оправдано, ако изисква медикаментозна помощ и/или дефеминизиране?
Зависи от силата на желанието за изява на всеки отделен състезател.
Не бих могла да съдя никого, когато знам от личен опит колко труд и усилия се полагат в залата и извън нея в името на високите постижения. Както често казвам, всеки си носи рисковете на избора.
Колко често използваш екипировка (трика, бинтове и т.н.) и би ли препоръчала някаква екипировка на трениращите с несъстезателни амбиции?
Преди състезанията тренирах с пълна екипировка веднъж седмично, а на останалите тренировки - често с бинтове при клек.
Иначе използвам колан и накитници, понякога и ръкавици на леките серии на тяга.
Начинаещите, поради факта, че са начинаещи, нямат нужда от екипировка.
Най-много ръкавици за предпазване на дланите, а на по-късен етап евентуално колан и накитници за по-тежките серии. Но това зависи от начина на трениране.
Освен тренировки в залата (силови), тренираш ли нещо друго (йога, каланетика, плуване, медитация)?
Не. Изцяло съм съсредоточена върху тренировките по силов трибой. Всяко прахосване на енергия в друг спорт би се отразило на постиженията ми.
Това е причината тази година да не съм активна в репетициите и изявите на ансамбъла, в който танцувам.
Как влизаш в категория и налага ли ти се да правиш промени в теглото си за кратко време?
Моята категория е доста широка - от 63 до 72 кг. Аз обикновено съм към 65-66, така че не ми се е налагало да променям теглото си бързо.
За последното състезание качих контролирано до 70 кг, но сега съм 67.
С какво ти е най-полезен треньорът ти? Какво смяташ, че той може да направи по-добре?
Моят треньор - Александър Александров от "Картел Спорт" е човекът, който ме откри за трибоя, който ме тренира през цялото време, и благодарение на чиито усилия реализирах високи резултати.
Без неговата подкрепа нямаше да успея, всъщност едва ли друг треньор щеше да е в състояние да разкрие потенциала ми за толкова кратко време.
Убедих се, че взаимодействието треньор-състезател е от изключително значение за резултатни тренировки и считам себе си за късметлия, че тренирам с него.
На практика си удвоих постиженията, а това е много сериозен прогрес за по-малко от една година, дори и да отчетем предишния ми спортен опит.
Предвид факта, че за целия период нямам сериозни травми и станах шампион на шампионите за 2011, не мисля, че треньорът ми би могъл да направи нещо по-добре.
От колко време тренираш със сегашния си треньор и какви бяха резултатите ти преди да отидеш при него?
От 10 месеца вече тренирам със Сашо Александров и точно толкова време съм състезател на "Картел Спорт".
Постиженията ми преди това не бяха толкова лоши за фитнес любител: клек - 90 кг; лег - 52,5 кг; тяга - 105 кг.
А на последното състезание през октомври тази година направих клек - 180 кг; лег - 101 кг; тяга - 200 кг.
Имала ли си сериозни контузии до момента?
Разтежения на мускулите, възпалени сухожилия - да, но за щастие нищо, което да ме държи извън залата.
На моменти наистина не тренирах пълноценно, но Сашо казваше всеки път: "Не се притеснявай, на състезанието ще си дадеш резултата!", и така и стана.
Физическото ми състояние се следеше стриктно през цялото време.
В името на подобен спорт до голяма степен навярно си принудена да жертваш своята женственост. Ако се поставиш на мястото си след 10-15 години и погледнеш назад, дали според теб ще си е струвало?
Не мога да се съглася, че съм принудена да жертвам женствеността си или че ще бъда принудена.
Всъщност точно откакто тренирам силов трибой, фигурата ми придоби вида, към който се стремях последните години.
Атлетична съм, каквито са всички сериозно трениращи с тежести жени, но и наследствеността играе своята роля. Естествено, всеки има право на вкусови предпочитания.
Спортът, спортният опит, добрите резултати - те ни учат на дисциплина и постоянство, на упоритост, дори на креативност - тогава за какво бих могла да съжалявам след 10 години?!
Доколкото зависи от мен, тогава ще бъда здрава и по-силна от сега... всяка тренировка си струва и има своето значение.
Трудно ли се раздели с танците?
Не съм се разделила. Това положение е временно и не съм изгубила надежда, че ще ги вмъквам в графика си понякога.
Беше ми трудно да спра да посещавам репетициите, но го приех като необходима стъпка към по-добри спортни резултати през тази година.
Но ми е ясно, че докато се състезавам, народните танци ще останат на втори план.
Кое е по-сложно: да се танцува или да се вдига тежко?
Зависи от нивото, на което би следвало да се реализират тези две дейности. А зависи и от танците. Изискват се съвсем различни качества.
От сегашната си позиция не мога да изкажа категорично мнение, понеже танцувам от години, а тренирам силов трибой само от една година.
В този смисъл може би "вдигането на тежко" ми се струва по-сложно.
На практика в момента в България нямаш сериозна конкуренция. Вътрешната ти мотивация достатъчна ли е да те тласка напред при това положение или си намираш други причини да влагаш още от себе си?
Напълно достатъчна е, а като резерв имам и достатъчно външна мотивация.
Срещам голяма подкрепа от треньора ми, съотборниците ми и всички хора, с които общувам в спортните среди. Резултатите ми до момента също ме тласкат напред.
Вижте, конкуренцията е вътре в нас. С нея трябва да се справим. Тази година се състезавах със себе си и разчупвах собствените си стереотипи.
Исках не просто да стана първа, а да дам най-добрия си възможен резултат. Е, мисля, че успях.
До каква възраст мислиш, че ще продължиш със сериозните състезателни спортни занимания?
Нашият спорт е дълголетен - имам още петнайсетина години пред себе си, в които ще съм достатъчно силна, за да претендирам за медали.
Така че не размишлявам в посока "залез". Тренирам, радвам се на момента и на резултатите си и се надявам на най-доброто.
Дава ли ти същото удоволствие спортът, както в несъстезателния ти период, или нещо се промени?
Мотивацията, влагането, начинът на трениране със състезателна цел са съвсем различни.
Да, стресът е огромен, тренировките - тежки, напрежението е голямо, но удоволствието след постигането на търсения резултат е несравнимо. Мащабът е различен и това допълнително ме мотивира.
Иначе нещо все пак се промени. Научих се да преценявам по-точно моментните си възможности.
Отношението ми към тренировките също претърпя промяна, придобих една нова увереност по отношение на собствения си потенциал.
Сега тренирам много по-концентрирано и съм много по-взискателна към себе си. И научих, че границите започват там, където свършва вярата.
Какви ти бяха резултатите с екипировка преди 10 месеца?
Преди 10 месеца нямах нито една тренировка с екипировка.
Как се възстановяваш от тренировките? Ходиш ли на масажи, сауна, солариум?
Докато се готвех за състезанията, се възползвах от опцията "масаж" от време на време. Определено е по-добре с него, отколкото без.
Възстановявам се най-вече с храна и почивка. Липсата на достатъчно сън се отразява много на силата и се старая да си го осигурявам.
Понеже съм "нощна птица" обаче, невинаги съумявам да си легна достатъчно рано. Треньорът ми винаги забелязва това.
Какво те мотивира да предизвикваш и изпитваш непрекъснато силата и възможностите си?
Усещам се жива, усещам се силна, усещам се щастлива и доволна от себе си.
В живота си търся динамика и развитие, и силовият трибой е в унисон с това.
Успяваш ли да мотивираш хората около теб да тренират и как?
Не, за съжаление. Не можеш да накараш никого да спортува, ако той сам не стигне до този извод, можеш само да му посочиш пътя.
Спортуването е свързано и с доста усилия - физически и психически, изисква промяна на житейската рутина, а хората по правило не обичат да си развалят спокойствието.
Какво е мнението ти за фитнес индустрията и здравословния начин на живот у нас?
Аз съм оптимист и съм позитивно настроена поне по отношение на здравословния начин на живот.
Струва ми се, че хората у нас започнаха да се информират по различни въпроси от материята, което неминуемо рефлектира положително и върху по-младите поколения.
Какви съвети би дала на начинаещите?
Не биха ми стигнали два реда... Но все пак: да потърсят компетентен тренировъчен партньор/инструктор/персонален треньор поне за първите си тренировки в зала.
Техниката на повечето упражнения е твърде сложна, за да бъде усвоена само от клипчета.
И първо да придобият обща сила с базови упражнения, а после да акцентират със сплитове.
По какъв начин се запозна с нашето издание, какво ти допадна, какво би могло да се подобри?
С изданието се запознах през 2007 г., търсейки ефективен начин да променя тренировъчната си програма: тридневен сплит с изолиращи упражнения.
Никак не бях доволна от резултатите до момента. Така попаднах във форума, където се запознах с чудесни хора, а благодарение на тях - и с многоставните упражнения.
Успях да разширя кръгозора си и да науча много. Не мисля, че има нещо за подобряване, но аз така или иначе съм пристрастна и всичко в изданието ми харесва.
Пожелай нещо на читателите на BB-Team?
Пожелавам им на първо място здраве, нестихваща любов към спорта и най-вече към себе си!
Прочетете и тези полезни материали:
›
Хернията - вечният враг на спорта
›
Женското тяло през вековете
›
Видове телесни типове - ендоморф
›
Видове аеробни тренировки - І част
›
Интервю с Георги Гайдов
›
Физическо възпитание и развитие